а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подроси

подросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Роси малку, кратко време.
Албански: vesoj pak
Примери:
Подроси ситен дождец.
2. Роси малку.
Албански: rosit, veson pak
Употреба: Безлично
Примери:
Сношти подроси.
Изведенки
подросува несв.
подросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК