а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подруг

подруги
Вид збор: Придавка
Ранг: 7230
Што е различен, поинаков со друг.
Англиски: different
Примери:
Сега е подруг човек.
Ова беше подруга љубов од таа по која копнеела во лудите години.
Денес е подруго време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК