а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подружи

подружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дружи некого кратко време.
Англиски: befriend
Употреба: Разговорно
Примери:
Го подружи некое време.
2. (се подружи) Се дружи кратко време со некого.
Англиски: befriend
Примери:
Се подружија малку, ама не се согласуваа многу, па секој си тргна по својот пат.