а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подружница

мн. подружници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13938
Филијала, друштво, основна клетка на поголема организација.
Англиски: branch Албански: degë, filial
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
синдикална подружница
Највисок орган на друштвото или на подружницата е собранието.