а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрум

мн. подруми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3502
Долниот, обично подземен, дел на една куќа или зграда.
Англиски: basement Турски: bodrum
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во подрумот чуваме туршија, качиња со сирење, расолна зелка и друго.
Изведенки
1. подрумски прид.
подрумскиот
Пример: Подрумски простории.
2. подрумче ср.
мн. подрумчиња
дем.
Пример: Тие плаќаат кирија за едно подрумче од зграда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК