а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подуен

подуениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16451
1. (глаг. прид.) подуе
Англиски: swollen
2. Што се подул, што го зголемил својот обем.
Англиски: swollen
Примери:
Подуени образи.
Подуени мешиња.
Изведенки
подуеност ср.