а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подуе

подујат, подуј, подујте; подув, подуја, подул, подуел; подуен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25089
1. Рашири обем на нешто со дуење, дување, со внесување воздух или гас под притисок.
Англиски: inflate Албански: fryj
Примери:
Детето зеде воздух, ги поду образите и силно го испушти воздухот.
Ветерот ја поду завесата низ отворениот прозорец.
2. Прејаде, препие некого.
Англиски: oversaturate Албански: ha më tepër se duhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Домаќинката ги подула децата со торта.
Крчмарот ги поду гостите со богато мезе и ракија.
3. Изнервира со постојано зборење.
Албански: mërzit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доста бе, ме поду со твоето дрдорење!
4. (се подуе) Го зголеми својот обем.
Англиски: swell Албански: zmadhon
Примери:
Планинарот целиот се подул од каснувањето на змијата.
Расипаната конзерва се подула.
5. (се подуе) Се прејаде, се препие.
Албански: ha më tepër se duhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се поду од јадењето.
Тој се поду од пивото што го испи во големи количини.
Изведенки
1. подува несв.
(се) подуваат
2. подување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК