а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подума

подумаат; подумал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34287
1. Дума малку, кратко време.
Англиски: think
Употреба: Дијалектен збор
2. Зборува малку, кратко време.
Англиски: speak
Употреба: Дијалектен збор
3. (се подума) Се помисли малку, кратко време.
Англиски: think
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој се подума малку па се согласи со предлогот.
Белким ќе се најде уште некој којшто малку ќе се подума!
Изведенки
подумува несв.
(се) подумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК