а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подѕида

подѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Поткрепи со ѕид, ѕида од долната страна.
Англиски: build
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој го подѕида горниот крај од дворот за да не се одронува земја.
Бреговите на реката ги подѕидавме со камен да не ги носи водата.
Изведенки
1. подѕидува несв.
подѕидуваат
2. подѕидување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК