а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подѕирне

подѕирнат; подѕирни, подѕирнете; подѕирнав, подѕирнаа; подѕирнал; (ќе) подѕирнев, (ќе) подѕирнеа; (ќе) подѕирнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ѕирне малку некого, за кратко време.
Англиски: glance Албански: shikon
Примери:
Го подѕирна детето од врата, само колку да види што прави.
2. Ѕирне, погледне негде малку, скришум.
Англиски: peep Албански: shikoj vjedhurazi
Примери:
Само посѕирнав да видам колку е саатот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК