а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

под

мн. подови из. мн. пода
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 986
Долната рамна површина на просторија по која се оди.
Англиски: floor
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
дрвен под, земјен под, поплочен под
Падна на подот.