а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поентира

поентираат; поентирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18200
1. нагласи, истакне
Англиски: point out
Примери:
Тогашната опозиција максимално ги драматизираше и поентираше изборите.
2. Освои поен при спортски натпревар.
Англиски: make point
Употреба: Спорт
Примери:
Екипата поентира пред самиот крај на натпреварот.
Изведенки
поентирање ср.
глаг. им.