а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позаблажи

позаблажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да има уште малку поблаг вкус.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Примери:
Таа ми го поблажи кафето.
2. Направи некаква состојба или ситуација донекаде да се подобри.
Англиски: deescalate Албански: zbus
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се сопственото присуство ја позаблажи ситуацијата.
Изведенки
позаблажува несв.
позаблажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК