а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позагладни

позагладнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане гладен, почувствува глад малку повеќе.
Англиски: get hungry Албански: untësohem
Примери:
Кон пладне јас позагладнев.
2. Почувствува посилна желба, потреба за нешто.
Англиски: get hungry Албански: untësohet, dëshirë për diçka
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа позагладне за неговото присуство.
Кога ќе позагладнат за забава, доаѓаат во градот.