а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позагрижи

позагрижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Загрижи некого, предизвика грижа некому во малку поголема мера.
Англиски: worry Албански: mërzis, brengos
Примери:
Нејзиното однесување ги позагрижи родителите.
2. (се позагрижи) Се загрижи малку повеќе.
Англиски: worry Албански: shqetsohem
Примери:
Тие се позагрижија за нејзиното здравје.
Изведенки
позагрижува несв.
(се) позагрижуваат