а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позаздравее

позаздравеат; позаздравеј, позаздравејте, позаздравеав, позаздравеаја, позаздравеал, позаздравеан, (ќе) позаздравеев, (ќе) позаздравееја, (ќе) позаздр ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закрепне, зацврсти, подобри некаква состојба.
Англиски: strengthen
2. Заздрави нешто малку подобро.
Англиски: heal