а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позалади

позаладат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Залади, стане ладен во поголем степен.
Англиски: cool off
Примери:
Времето позалади.
2. (се позалади) Се залади малку, повеќе.
Англиски: cool off
Примери:
Времето се позалади.
Чајот се позалади.
Изведенки
позаладува несв.
(се) позаладуваат