а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатопли

позатоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затопли, стопли, загрее во поголем степен.
Англиски: warm up Албански: ngroh, nxeh më tepër
Примери:
Таа ја позатопли собата.
Ја позатопли баницата.
2. (се позатопли) Се затопли малку, повеќе.
Англиски: warm up Албански: nxehet më tepër
Примери:
Времето се позатопли.
Изведенки
позатоплува несв.
(се) позатоплуваат