а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатресе

позатресат; позатреси, позатресете; позатресов, позатресоа; позатресле; (ќе) позатресев, (ќе) позатресеа; (ќе) позатресел; позатресен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53576
1. Затресе со поголем степен, посилно
Англиски: shake Албански: dridh
Примери:
Го позатресе шишенцето со сируп.
Тој ја позатресе за да се смири.
Детето ја позатресе крушата и сите круши паднаа долу.
2. (се позатресе) Се затресе во поголем степен, посилно.
Англиски: shake Албански: dridh më shumë
Примери:
Зградите се позатресоа.
Земјата се позатресе.
Изведенки
позатресува несв.
(се) позатресуваат