а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатрупа

позатрупаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затрупа малку, донекаде или уште малку.
Англиски: bury
Примери:
Тој ги позатрупа дупките набрзина.
2. Преоптовари некого со нешто (работа, обврски, задачи).
Англиски: overload
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ги позатрупа со материјали за чукање.
3. (се позатрупа) Се затрупа уште повеќе, се преоптовари со нешто.
Англиски: overload
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие се позатрупаа со работа.
Изведенки
позатрупува несв.
(се) позатрупуваат