а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатрча

(се) позатрчаат; позатрчал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се затрча повеќе, уште повеќе.
Англиски: run
Примери:
Тој се позатрча со сета своја сила.
Тие се позатрчаа за да го стигнат автобусот.
2. Се затрча, се истрча, направи нешто премногу бргу без да размисли.
Англиски: run
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веднаш се позатрча да каже нешто.
Тие се позатрчаа со гласањето без да размислат за последиците.
Изведенки
позатрчува несв.
(се) позатрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК