а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позацрни

позацрнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Направи да стане нешто црно, поцрно.
Англиски: darken
Примери:
Чадот го позацрни небото.
2. Направи некој да се чувствува несреќно.
Примери:
Ја позацрни фамилијата.
3. (се позацрни) Стане црно во некој степен.
Англиски: darken
Примери:
Фасадите се позацрнија по неколку години.
4. (се позацрни) Се чувствува несреќно.
Примери:
Таа се позацрни со него.
Изведенки
позацрнува несв.
(се) позацрнуваат