а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позачести

позачестат; позачестил; позачестен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прави нешто многу почесто, зачести.
Англиски: agglomerate Албански: shpeshtoj
Примери:
Тој позачести со своите посети.
Тие позачестија да одат по кафеани.
2. (само во 3 л.) Станува нешто постојано, многу често.
Англиски: cumulate Албански: shpeshtohet
Примери:
Дождовите позачестија, времето застуде.
Изведенки
позачестува несв.
позачестуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК