а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позачува

позачуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55421
1. Зачува нешто малку и во покус временски период.
Англиски: save Албански: ruaj
Примери:
Тие позачуваа малку од тортата за ненадејни гости.
2. (се позачува) Се зачува, се заштити донекаде.
Англиски: protect Албански: ruaj, mbroj
Примери:
Стариот се позачува од непотребните нервози и седеше дома.
Изведенки
позачувува несв.
(се) позачувуваат