а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позајакне

позајакнат; позајакни, позајакнете; позајакнав, позајакнаа; позајакнал; (ќе) позајакнев, (ќе) позајакнеа; (ќе) позајакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Зајакне, засили, зацврсти во поголем степен.
Англиски: strengthen
Изведенки
позајакнува несв.
позајакнуваат