а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позајмица

позајмицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19688
1. Сума пари што треба да се врати со камата.
Англиски: loan Албански: huazim
Употреба: Економија
Примери:
девизна и денарска позајмица
2. позајмен играч, предмет
Англиски: loan
Примери:
Тренерот му рекол дека може да замине од клубот само како позајмица во некој странски тим.
Делата на уметникот се позајмица од друг музеј.