а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позајмица

позајмицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19411
1. Сума пари што треба да се врати со камата.
Англиски: loan Албански: huazim
Употреба: Економија
Примери:
девизна и денарска позајмица
2. позајмен играч, предмет
Англиски: loan
Примери:
Тренерот му рекол дека може да замине од клубот само како позајмица во некој странски тим.
Делата на уметникот се позајмица од друг музеј.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК