а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позближи

позближат; позближил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде во понепосредна близина.
Англиски: draw near Албански: afroj, bashkoj
Примери:
Ги позближија масите една до друга.
2. Развие поблиски, пријателски односи.
Англиски: befriend Албански: afroj, bashkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заедничкото патување ги позближи.
3. (се позближи) Се најде многу поблиску еден до друг.
Англиски: draw near Албански: afrohem
Примери:
Тие се позближија и се наредија во еден ред.
4. (се позближи) Се зближи, се спријатели, стане близок со некого.
Англиски: befriend Албански: afrohem, shoqërohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие се позближија и си ги кажуваа тајните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК