а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позбогати

позбогатат
Вид збор: Глагол, свршен
Се збогати во поголема мера, уште повеќе.
Англиски: enrich
Изведенки
позбогатува несв.
(се) позбогатуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК