а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позборува

позборуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21472
1. Зборува малку, кратко време.
Англиски: speak Албански: flas
Примери:
Тој позборува за некои историски настани.
2. Зборува, разговара со некого малку, кратко време.
Англиски: talk Албански: flas, bisedoj
Примери:
Си позборуваа за децата.
Тој позборува со сите по малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК