а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поздравен

поздравниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32026
1. Што содржи поздрав, со кој се искажува поздрав.
Англиски: welcoming
Примери:
поздравно писмо
поздравен говор, поздравна беседа
2. Прифатен со радост и со задоволство, добредојден.
Англиски: welcomed
Употреба: Преносно значење
Примери:
поздравена акција
поздравени постапки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК