а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поздрав

мн. поздрави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2429
1. Зборови и вообичаено движење, гест (со рака, глава, тело) при средба или разделба како израз на пријателство, почит или формална пристојност.
Англиски: greeting Албански: përshëndetje
Примери:
Поздрав за добредојде.
Срдечни и пријателски поздрави.
2. Подарок, симболична порака како знак за почит или за милост.
Англиски: greeting Албански: përshëndetje, dhuratë
Примери:
Поздрав ти праќам шарена шамија, да ја носиш да не ме заборавиш.
Тој ми даде чоколадни бонбони и скап пијалак, поздрав од мајка му.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК