а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позеленее

позеленеат; позеленеј, позеленејте, позеленеав, позеленеаја, позеленеал, позеленеан, (ќе) позеленеев, (ќе) позеленееја, (ќе) позеленеел
Вид збор: Глагол, свршен
Стане зелено, добие зелена боја, ја менува бојата во зелено.
Англиски: green
Примери:
Најубаво е кога ќе позеленеат полињата и ливадите.
Позеленеа во лицето од лутина.
Веќе позеленееја бадемите, а уште е зима.
Изведенки
1. позеленува несв.
позеленуваат
2. позеленување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК