а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позелени

позеленат, позеленете, позеленев, позеленеа, позеленел, позеленив, позеленија, позеленил, позеленет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23236
1. Направи нешто да добие зелена боја.
Англиски: green Албански: gjelbëron
Примери:
Таа си ја позелени блузата, лежејќи на тревата.
2. Насади ниско зеленило, трева и сл.
Англиски: green Албански: gjelbëron
Примери:
Управата ги позелени површините што беа покриени со смет.
3. Стане зелен.
Англиски: green Албански: gjelbëron
Примери:
Дрвјата позеленеа.
Целата природа позелене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК