а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поземе

Види и: земе (св.)
поземат; поземи; поземете; позедов, позедоа; позел; (ќе) поземев, (ќе) поземеа; (ќе) поземел; поземен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8307
Земе, фати, прибере или подигне со рацете нешто.
Англиски: take
Примери:
Поземи ја книгава.
Таа и го позеде детето.
Изведенки
1. позема несв.
поземаат
(дијал.)
2. поземува несв.
поземуваат
3. поземање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК