а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поземи

Вид збор: Прилог
Ранг: 44974
По земја, на ниско во непосреден допир со земјата или врз некаква подлога што е во допир со земја.
Примери:
Седнаа сите поземи.
Тој ги расфрли листовите поземи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК