а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позерство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 46521
Однесување на позер.
Примери:
Познатите светски музички ѕвезди први го внесоа позерството во своите настапи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК