а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позер

мн. позери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35899
Лице што се држи неприродно, наместено, што се однесува извештачено, неискрено.
Англиски: poser
Примери:
Умешен позер.
Успешен позер.
Изведенки
позерка ж.
мн. позерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК