а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позив

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25791
1. Животна определба, посветеност на нешто како професија.
Англиски: vocation Албански: profesion
Примери:
Членови од повеќе генерации се определуваат за лекарскиот позив.
2. Официјална писмена наредба испратена до некого.
Англиски: summons Албански: thirrje
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Позив за на суд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК