а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позира

позираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14709
1. Зазема поза, некаква положба при фотографирање и при сликање.
Англиски: pose Албански: pozoj
Примери:
Манекенките позираа во студиото.
2. Се однесува како позер, е позер.
Англиски: pretend Албански: pretendoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
По цел ден само позира, а другите работат.
Изведенки
позирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК