а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позитивизам

(едн.) позитивизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13241
Филозофски правец што го признава за корисно единствено егзактното истражување и утврдување на фактите, а ја отфрла секоја вредност на апстрактната мисловна дејност.
Англиски: positivism
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК