а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позитив

мн. позитиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27024
1. Фотографска слика копирана од негатив.
Англиски: positive Албански: pozitiv
Примери:
Позитивите ќе ги направам за неколку часа.
2. Основна форма на придавка или на прилог, наспрема степенуваните форми.
Англиски: positive Албански: pozitiv
Употреба: Граматика
Примери:
Позитив е убав, компаратив е поубав а суперлатив е најубав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК