а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позиционира

позиционираат; позиционирал; позициониран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26700
1. Поставува на определено место.
Англиски: position
Примери:
Кардиохируршки интервенции и кај бебиња од регионот, ќе ја позиционираат земјата високо на европската здравствена мапа.
Земјата се позиционира како конкурентна дестинација за автомобилската индустрија.
На некоја седница тие го позиционирале дефицитот.
2. Одреди позиција, локација.
Англиски: position
Изведенки
позиционирање ср.