а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познаник

мн. познаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5810
пријател, другар, познајник
Англиски: acquaintance
Употреба: Разговорно
Примери:
заеднички познаник
Изведенки
познаничка ж.
мн. познанички