а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познајник

мн. познајници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10416
Лице што му е познато некому, што го знаеме.
Англиски: acquaintance
Примери:
Тој ми е познајник, не ми е другар или пријател.
познајници од работа
Изведенки
1. познајница ж.
мн. познајници
2. познајничка ж.
мн. познајнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК