а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизбледи

поизбледат
Вид збор: Глагол, свршен
Избледи малку, донекаде или уште малку.
Примери:
Хартијата поизбледи со годините.
Изведенки
поизбледува несв.
поизбледуваат