а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизвади

поизвадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади малку или уште повеќе.
Англиски: take out Албански: nxjerr pak
2. Извади многу нешта, извади се што имало, што можело да се извади.
Англиски: take out Албански: nxjerr shumë
Примери:
Крадците ги поизвадиле сите документи.
Таа ги поизвади сликите од кутијата и ги простре по масата.
Домаќините поизвадија секакви јадења.
Изведенки
поизвадува несв.
поизвадуваат