а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизлади

поизладат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излади малку, донекаде или уште малку.
Англиски: cool off Албански: ftoh pak
2. (се поизлади) Се излади малку или уште малку.
Англиски: cool off Албански: ftohet pak
Изведенки
поизладува несв.
поизладуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК