а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизмазни

поизмазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Измазни малку повеќе.
Англиски: smooth
Примери:
Туку најубаво е да скокне до дома, да се подотера малку и да се поизмазни пред огледалото и да си поразговара самиот со себе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК