а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизмати

поизматат
Вид збор: Глагол, свршен
Измати уште малку, уште повеќе.
Примери:
Тој ја поизмати течноста.
Изведенки
поизматува несв.
поизматуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК