а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизмачи

поизмачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46881
1. Измачи некого во голема мера, многу.
Албански: mundoj shumë
Примери:
Неговата болест ги поизмачи сите.
Старата ги поизмачи децата.
2. (се поизмачи) Се измачи себеси ногу, во голема мера.
Албански: mundohem
Примери:
Ние се поизмачивме, ама успеавме.
Изведенки
поизмачува несв.
(се) поизмачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК